Volba osobního účtu aneb vítejte ve finanční džungli

27.07.2017

S mou kamarádkou jsme si řekli, že našich současných běžných účtů bylo dost a nastává čas pro změnu. Nabídka je velká, naše požadavky realistické, tak co se může pokazit? Zde vám přináším krátké shrnutí naší anabáze ve finanční džungli, kdy jsme hledaly nejlepší úlovek. 

Výběr osobního účtu je ambivalentní akcí. Na jednu stranu je to zábavné - sledovat tu neuvěřitelnou nabídku, která se v dnešní době vyrojila. Plus vedení osobních účtů nabízí maxi i mini finanční instituce. Na druhou stranu je již lehce stresující si z té nabídky vybrat tak, aby si člověk později nevyčítal, že mohl zvolit lépe.

Problémem je, že různým finančním srovnávačům, kalkulačkám a podobným nástrojům na internetu již také není radno plně věřit, neboť často fungují na něčí objednávku. Inu, byznys je všudypřítomný. Jak jsme s mojí kamarádkou vstoupili do finanční džungli a kdy jsme se rozhodly založit ten nejideálnější běžný účet zdarma?

Rozhodly jsme se při výběru spoléhat spíše samy na sebe a na naše dílčí vyhledávací schopnosti, než na četbu již hotových návodů či srovnání na webu. Těm nejsme ochotny plně důvěřovat.

Co skutečně chceme

Nejdříve jsme si s kamarádkou musely ujasnit, co je pro obě z nás důležité a zejména, co je to nejdůležitější, jehož absenci nejsme ochotny tolerovat. Jsme přece zákazníci, dokonce možná časem i perspektivní, takže se nemůžeme přece držet zpátky, že?

Požadavkem číslo jedna se stalo bezplatné vedení účtu. Je až zarážející, kolik institucí si ještě dnes nechává platit za to, že má Vaše peníze k dispozici a může díky nim provádět své finanční transakce.

Nečekáme velký úrok. To se skutečně vyplatí u revolvingových účtů apod. a ne u běžných účtů, které jsou v pravidelných intervalech odčerpávány doběla.

Ovšem je potřeba mít pocit, že se člověk stává plnohodnotným klientem a ne osobou, jejíž poplatky za vedení účtu bohatě převáží prakticky nulové generované úroky. Ano, počítáme s úrokem u běžného účtu nula, nula nic, avšak bez výjimky s vedením účtu zdarma.

Vždycky a všude

Dalším požadavkem pak pro nás bylo mít zřízeno elektronické bankovnictví (což však není v dnešní době vlastně žádným vylučovacím kritériem, protože je nabízí všechny příčetné finanční instituce). Chceme však mít minimum jeho odstávek, protože skutečně chceme moci s účtem operovat kdykoliv, a ne trpět při víkendových odstávkách.

Ano, někdy je nezbytné updatovat složité finanční programy, ale musí se tak stát po nezbytně krátkou dobu a musí to být hlášeno předem. Nerady plánujeme moc dlouho dopředu a chceme mít flexibilní přístup k našim účtům plynulý.

Také jsme se obě jednomyslně shodly, že potřebujeme maximální pokrytí bankomaty, abychom mohly prakticky všude lehce získat naše těžce vydělané peníze. Nemáme skutečně zájem platit za to, že můžeme použít bankomat jiné banky. Buď ať je pokrytí vlastními bankomaty dostatečné, nebo je potřeba, aby banka umožňovala zdarma výběry prostřednictvím bankomatů konkurenčních bank.

V neposlední řadě pak stojíme i o možnost vkládání bankovek do bankomatu, protože je to často nejpohodlnější varianta, jak vrátit v tu chvíli nadbytečné peníze zpět na účet.

Zúžený výběr

Známí nám několikrát doporučovali mBank, tak jsme se rozhodly podívat se této bance na zoubek. Výhodou u této banky je údajně spolehlivý internet banking. Rovněž je příjemná možnost vkládat peníze na osobní účet prostřednictvím vkladových bankomatů, kdy je tato služba zdarma. No, ostatně by bylo ironií platit za to, že mohu vložit peníze do bankomatu.

Co super, je možnost správy osobního bankovnictví v mobilu přes jejich mobilní aplikaci - to je však standardem snad všech bank. Pomocí jejich mobilní apky je možné vybavit všechny běžné věci jako převody (dokonce i bez nutnosti znát číslo účtu), QR platby nebo najít nejbližší bankomat.

Ale specificky mBank i dobře komunikuje prostřednictvím sociálních sítí, kde lze získávat aktuální informace. To pro nás nebylo při výběru klíčové, ale považujeme to za slušný bonus.

Vedení bankovního účtu je zdarma. Výběry z bankomatů v České republice nejsou zpoplatněné - i když při výběru je třeba dodržet minimální hranici 1 500 Kč a pak je výběr také zdarma. Příchozí a odchozí platby, které probíhají na osobním účtu, jsou také bez poplatků a to platí i pro trvalé příkazy, inkasa a SIPO.

Výsledky finančního maratónu

Výstupem našeho finančního bádání je remízový stav, kdy si kamarádka osobní účet u mBank aktuálně zřizuje a já naopak vážně uvažuji o Equa Bank či Air Bank. Jisté je však, že nás u velkopoplatkových institucí typu České spořitelny nikdo neuvidí.