Proměna naší ložnice ve víru politiky zdravých zad

21.12.2018

S manželem jsme se rozhodli, že uděláme pro sebe to nejlepší, což se v našem případě projevilo ve výběru nového vybavení do ložnice, a to hlavně nové postele, roštu a matrace. Inu, nejsme již nejmladší a musíme o sebe začít dbát. A nové vybavení ložnice je docela jednoduchým, ale zároveň velmi klíčovým krokem celého procesu regenerace našeho těla. A jak jsme si s tím poradili?


Nová ložnice aneb krok novým směrem

S manželem jsme se rozhodli, že proměníme svou dosavadní ložnici. Nejednalo se skutečně o žádný estetický či módní tah, ale prostě se již začínáme dostávat do věku, ač si to neradi sami přiznáváme, kdy se začínají ozývat naše záda. A tyto varovné signály skutečně není radno jakkoliv podceňovat. Nikdo z nás si nepřeje navštěvovat pravidelně fyzioterapeuta či v nejhorším případě muset podstoupit někdy v budoucnosti operaci páteře, což není v dnešní době a při převažujícím životním stylu ve společnosti nijakou zásadní výjimkou. Jen je potřeba pro to skutečně něco udělat.

A v tomto případě podle osvědčených rad z mého okolí pomáhá především výběr kvalitní postele, roštu a matrace. Tím samozřejmě nechci snižovat význam pravidelného cvičení a udržování optimální váhy dle BMI indexu, ale zde se jedná o jednorázový a relativně nenáročný krok, pominu-li finanční vklad samozřejmě. To se o pravidelném cvičení a hubnutí říci nedá, protože to zavazuje k vysoké a dlouhodobé disciplíně.

Postel jsme chtěli zvolit již od začátku velkou a poměrně dost jsme zvažovali v dnešní době oblíbenou variantu futonové postele, dokonce jsme uvažovali i o výrobě postele na zakázku, což by však bylo příliš drahé. Vzhledem k tomu, že ani jeden z nás není výrazně nadprůměrně vysoký či široký, zjistili jsme, že to ani nebude zapotřebí a spokojíme se s běžně nabízenými standardizovanými typy postelí. Musíme se však soustředit na výběr kvalitní matrace a roštu, protože právě tyto produkty jsou těmi, které dokážou táhnout kvalitu postele nahoru.

Podstatou každé dobré postele je dobrý rošt

Základem dobré postele je kromě dobré matrace i kvalitní rošt, protože jinak aspirace na zdravotní pokrok vašich zad bude ztrácet své pravé opodstatnění. Rošt pak musí být dostatečně pevný, ale musí rovněž nabízet i možnost úprav a snadné polohovatelnosti. Podstatná je také životnost roštu, protože není rozumné kupovat levnější rošt, který však s vámi nepobude ve stejné místnosti příliš dlouhou dobu. To skutečně není racionální koupí. Jako vhodná možnost se jeví také lamelové rošty, které se stávají v dnešní době z důvodu své variability a flexibility velmi oblíbenými. Vhodné je také zjistit, zda produkt získal určitý obecně akceptovaný certifikát kvality, například se může jednat o značku FSC, která odkazuje na potvrzené zdravé lesní hospodářství, apod.

Matrace je srdcem celé postele a klíčem k vašemu zdraví

K výběru roštu se pak váže také výběr kvalitní matrace, kdy se jeví jako velmi zajímavé například tzv. sendvičové matrace, tedy matrace s jádrem, které je obloženo přídavnými materiály. Vaše lůžko tak získá ideální kombinaci pevnosti i adekvátní pružnosti. Jádro matrace pak může být například pružinové či pěnové. V případě nákupu matrace však platí jednoduché pravidlo, a to nekupovat ji online, nebo pouze tehdy, proběhlo-li již předem osobní vyzkoušení vytipovaného produktu. Jinak se totiž zbytečně může zasílat zboží sem a tam, což je škoda pro všechny zúčastněné strany.

Na matraci je pak vhodné pořídit i obal, který ji ochrání před možným znečištěním, například vylitím čaje apod. Nejedná se o velkou pořizovací sumu, přinese vám však dostatečný klid, že na matraci nezůstanou žádné obtížně odstranitelné skvrny. Matraci je pak zapotřebí v průběhu jejího užívání i pravidelně otáčet, aby se neproležela z jedné strany, k čemuž se můj manžel zavázal. Tak ho budu pravidelně kontrolovat, jestli tak skutečně činí.

Nedýchat výpary

Velmi praktickou radou, kterou jsme se při zařizování naší ložnice dozvěděli a o kterou se ráda podělím, je skutečnost, že nábytek je v dnešní době vždy chemicky ošetřený. Právě proto je potřebné minimálně jednu noc po nastěhování nespat v téže místnosti, aby nedošlo ke zbytečnému dýchání těchto výparů. Obvykle se jedná o formaldehyd, což není žádný Chanel č. 5, a o jeho zdravotním vlivu si nelze dělat žádné velké iluze. My jsme tuto radu dodrželi a budu ráda, když si ji i ostatní vezmou k srdci a uchrání tak svoje plíce od zbytečně podstupované zátěže. Ložnice vás pak bude jen těšit a nebudete již riskovat žádné zdravotní riziko.

My jsme nakonec s výběrem naší nové postele s lamelovým roštem a matrací se sendvičovým jádrem velmi spokojeni. Přeji totéž i vám!