Nebojte se betonových tašek

03.07.2017

Slovo beton vyvolává již od dob minulého režimu negativní asociace, navozuje dojem šedivé unylosti a děsivé tíhy. Jenže vše nemusí být tak jednoznačné. My jsme beton rehabilitovali při výběru střechy. A je možné, že ho na vaši střechu posléze zvolíte třeba i vy.

Jak jsem uvedla již výše, většina lidí má význam slova beton zafixovaný velmi negativně. I já jsem tímto slovem vnímala pouze cosi příliš hutného a výhradně šedivé barvy. Představovala jsem si obrovskou plochu, ve které se beton pouze vyskytuje. Zároveň jsem si říkala, že přece není možné, aby se dal beton efektivně použít jako střešní krytina s ohledem na jeho váhu. Přece v dnešní době existují i plechové střešní krytiny, které by krov měly zatěžovat nepoměrně méně. Jenže chyba lávky!

Beton se dnes již etabloval mezi funkční střešní krytiny, kterým málokterý odborník může skutečně cosi špatného vytýkat. Stal se prostě rovnocenným partnerem jiných materiálů a ani vizuálně není poznat rozdíl mezi ním a například pálenou taškou. Beton se vyznačuje vysokou životností, odolností vůči nečistotám a stálobarevností. O tuto střechu prostě nemusíte příliš pečovat, což je konkrétně pro nás důležité kritérium při výběru.


O čem je dnešní beton?

Bude-li povrchová úprava vaší střechy z betonu tak jako ta naše, dosáhnete hned několika pozitivních skutečností. Tato střecha je nejen skutečně odolná, stálobarevná a dobře se udržující v čistotě, jak je napsáno výše, ale je i velmi těsná. A o to právě jde. Stoupající boční drážky zde významně zvyšují těsnost této krytiny a zabraňují tak možnému vniku vody do střešní konstrukce.

Životnost betonu je prakticky neomezená, tašky lze položit na střešní kryt velmi vyváženě, takže jej nezatěžují. Navíc jejich váha není vysoká, jak by se mohlo původně zdát. Chcete-li praktickou radu, tak dle našeho názoru konkrétně krytina Creaton představuje pak i velmi vyvážený poměr kvalita - cena. Ale můžete samozřejmě pátrat sami a zvolit si pro sebe jinou optimální variantu.

Estetika betonových tašek

U střechy je samozřejmě důležitá její technická kvalita, která musí stát na prvním místě, na druhém místě by se však měla nacházet její estetická hodnota. Přece jen se střecha mění jednou za několik desítek let, tak ať člověk nelituje, že se musí dívat na něco, co se mu vlastně příliš nelíbí, i když to má jinak všech pět technických P. Estetická stránka prostě musí být zohledněna, mají-li být všichni členové rodiny (především ženského pohlaví) spokojeni.

U betonových tašek je příznivou skutečností jejich kvalitní zabarvení, kdy dávno neplatí, že beton je (pouze) šedivý. Tašky jsou ošetřeny speciální povrchovou úpravou, kdy se na vrstvě barvy nachází ještě další transparentní vrstva, která posiluje odolnost této barvy vůči všem klimatickým vlivům. Barva se pak nevymývá, neprýská, není vysušována sluncem apod.

Můžete zvolit celou škálu barevných tónů od odstínů klasické červené či červené s perlovým leskem, cihlově červené, tmavě šedé, tmavě hnědé až po zinkově šedou i tmavě šedou s perlovým leskem. Nebojte se, perlový nádech šedou barvu oživí tak, že s typickou šedivou barvou nebude mít mnoho společného. Tvarově si lze vybrat betonové tašky, které působí navzdory tvrdosti tohoto materiálu velmi měkce, jsou zaobleny, mají vlnité tvary apod. Některé působí skutečně lehce a nonšalantně - jakoby skoro ani nic nevážily. Vzhled může být rovněž jak historický, tak ultra moderní.

Jaký povrch tašky zvolit?

Povrch tašek může být v zásadě dvojí, a to s engobou nebo s glazurou. Obě jsou stejně barevně kvalitní i odolné vůči počasí. Engoba má povrch matný až pololesklý, naopak glazura je lesklá a čistě hladká, protože zahrnuje vyšší obsah křemičitých přísad. Z hlediska usazování nečistot je k nim více náchylná engoba, ale není to v praxi až tak markantní rozdíl.

Je možné si zvolit i tašku bez jakékoliv povrchové úpravy, což se často činí u historických objektů, aby to tak evokovalo jejich starodávnost Na novém domu by to dle mého názoru však působilo spíše trochu rozpačitě nebo přinejmenším příliš okatě.

U betonové tašky existují dva konkrétní zajímavé typy. Jedním je krytina EURONIT DURATOP, jejíž povrch je polomatný. Tento typ je vhodný i do náročných klimatických podmínek a vyznačuje se i vysokou odolností proti UV záření, kdy si střecha uchová svou zářivou barvu po léta. Její povrch znesnadňuje usazování nečistot a růst mechu, zároveň svou hladkostí umocňuje i samočisticí vliv deště.

Druhým typem je pak střešní krytina EURONIT bez této povrchové úpravy DURATOP, která není o nic horší ve svých technických i estetických kvalitách než první typ, ale přece jen povrchová úprava DURATOP představuje vyšší budoucí jistotu vysoké praktické funkčnosti.

Nakoupit lze i online

Možnost nakupování online v dnešní době nevylučuje ani klasické technické materiály, takže je možné si pro urychlení pořídit střešní krytinu i prostřednictvím internetu. Může tak být například zakoupena betonová krytina z Creaton.cz či samozřejmě může být zvolena jiná možnost podle aktuálních výhodných cenových a dodavatelských podmínek. Vše lze ale jednoduše pořídit z pohodlí domova bez nutnosti výpravy autem do přelidněného nákupního centra. To je prostě výhoda dnešní doby!