Jak jsme zařizovali dětský pokoj s postelí v hlavní roli

18.09.2017

Zvažujete v budoucnu výměnu nábytku v dětském pokoji? Máte pocit, že je naopak teď nezbytný čas na změnu příbytku vašich juniorů? Víte, jaký nábytek je pro ně nejdůležitější? Myslíte si, že vaše děti by se dokázaly vybavení svého pokoje zhostit samy? Možná, že dokážou více, než si o nich myslíte. Takhle jsme se s tím vypořádali my!

Zvolit dětský nábytek tak, aby se dětem skutečně líbil a zároveň byl vyrobený z kvalitního materiálu, nezabíral nadbytečný prostor, byl funkčně využitelný a cenově dostupný, není prostě úplně jednoduché. Jenže vybavit dětský pokoj je samozřejmě nezbytné, takže je nevyhnutelné v pravidelných časových periodách tomuto úkolu čelit, děti prostě nezadržitelně rostou. A jak jsme se tomuto úkolu postavili my, průměrná česká čtyřčlenná rodina?

Především jsme zapojili naše děti, dále internet, kde jsme objevili mnoho potřebného pro nás na e-shopu Möbelix.cz. S dětmi je to velmi praktické, protože se tak cítí důležité a vy máte méně práce s korigováním jejich vzpurné energie. Dostatečně vám vyjeví svá přání a nápady a vy jim můžete delegovat méně podstatná kritéria výběru, jakými jsou například barvy. A děti jsou na barevné odstíny a dětské módní trendy skuteční specialisté, takže jim v tom můžete věřit. Metr však v ruce musíte svírat vždy vy, chcete-li se vyhnout nepříjemným překvapením technického charakteru.

Postele jsou grunt

Tvrzení, že polévka je grunt, se dá jistě označit jako manipulativní rodičovský tah, jak dítě zlákat, aby toho snědlo více, než ve skutečnosti zamýšlí. Ovšem postel je skutečně a zjevně důležitá bez nutnosti postranních a strategických přesvědčovacích kroků ze strany rodinných příslušníků, takže ona gruntem fakticky je. A tak se na posteli nedá příliš šetřit a jejímu výběru je záhodno se věnovat velmi důkladně. Doporučuji tedy začít zařizování pokoje od postele.

Pro postel pak platí, že její výběr se především zakládá na volbě vhodného roštu a vhodné matrace. U malých dětí je pak ještě velmi důležitým kritériem zvolení vhodné ohrádky či mantinelu. V případě stísněného prostoru a více dětí v rodině se pak jistě vyplatí vybrat patrovou postel, jak jsme to udělali my. Výhodou dětské patrové postele je, že ušetří prostor a zároveň ji i děti mají rády, protože samo o sobě se spaní na horní palandě stává zajímavým zážitkem. Doporučuji však pravidelné střídání dětí, aby byly spokojené v konečném výsledku obě.

Postel plní i sociální funkci

Mají-li vaše děti návštěvy, které u vás čas od času přespí, doporučuji se i zamyslet na vysouvacími lůžky, kdy lze postel rychle a bez nutnosti použití síly rozšířit. U nás se tato varianta nerealizovala, protože návštěvy nejsou tak časté, ale myslím si, že to není vůbec špatný nápad.

Jsou-li vaše děti velmi sociální a vy dostatečně shovívaví, je vysouvací postel pak pro vás tím ideálním řešením. Postel tak může plnit nečekaně širší sociální roli, než se obecně dá předpokládat. Navíc i vy stoupnete v očích svých dětí jako velmi tolerantní a přející rodiče, a to se také vyplatí.

Bytový design očima potomků

Jak jsem už na začátku psala, snažili jsme se od začátku děti vtáhnout do dění. Přijde mi to mnohem praktičtější, než se s dětmi dohadovat z pozice rodiče. Je potřebné jim dávat prostor ve smyslu: "Co bys navrhoval/a?", avšak výsledky je zapotřebí ještě trochu regulovat. Děti však dokáží přijít samy od sebe se zajímavými nápady.

Například rády mají různé plochy, nejen pouze nástěnky, kam si mohou umísťovat obrázky, magnety a vzkazy. Tyto plochy však mohou být současně stěnami jejich nábytku a nemusí to nutně vypadat ve výsledku nevkusně. A zároveň ušetříte zeď od hřebů, na nichž jsou obvykle zavěšeny nástěnky a tabule.

Co jsme se od našich dětí naučili my rodiče?

Při zařizování dětského pokoje našich potomků jsme si ověřili v praxi teorii, kterou často používají rodiče aplikující alternativní výchovu, a to, že děti dokáží skutečně více, než my o nich vůbec předpokládáme. Dokáží mít celkem přesnou představu o tom, co chtějí, co by se jim líbilo i co by se jim naopak vůbec nelíbilo. Pravda, pojmy levnosti a drahoty jim až tak úplně tolik neříkají, i když dokáží v základních cenových parametrech uvažovat a rozlišovat mezi extrémními hodnotami.

Co nás ale potěšilo, je to, že jsou ochotně vyhledávat na internetových stránkách nábytkové kusy, ale nejen se na ně dívat abstraktním způsobem, ale naopak je i virtuálně usazovat do prostoru pokoje. Ano, děkuji plánovacím bytovým programům. A pak že děti nemají tolik technické přesnosti a inklinují pouze k hraní her odehrávajících se ve fantaskních světech, které je jen odvádí od vnímání skutečné reality.