Co bych chtěla mít v rodinném domě

07.11.2016

S manželem pokračujeme ve stavbě domu a už se nám začíná rýsovat, co všechno by mělo být jeho součástí. Proto jsem se rozhodla sepsat věci, pro které jsme se rozhodli, a proč. Pokud také plánujete stavbu nebo přestavbu a součástí domu bude tašková střecha, prosklená stěna s venkovními žaluziemi, podlahové topení a zahradní jezírko s koi kapry, tak vám můj blog může pomoci.

Jak jsem již zmiňovala, s manželem stavíme, a protože jsem i na mateřské, tak část dne trávím prohlížením webů a sháněním informací, které souvisejí se stavbou. Na internetu je informací mnoho, jen je třeba je hledat, a to většinou v různých diskusích. Proto jsem se rozhodla dát něco z nich dohromady. 

Tašková střecha

Můj předchozí příspěvek se týkal právě taškové střechy. S manželem jsme nakonec dali přednost betonové tašce EURONIT před pálenou. Je to zejména proto, že stavíme nový dům a o betonové se v článcích a diskusích tvrdí, že vydrží více. Podle všeho má vyšší mrazuvzdornost a lépe odolává mechanickému tlaku.

Své sehrála i cena, protože všude se udává, že je levnější, což je pro mladou rodinu velmi důležité.

Samozřejmě, neznamená to, že pálená taška je špatná. Jen je třeba si vybrat podle toho, na jaký dům střecha půjde. Také velmi závisí na výrobci. Může být takový, který garantuje kvalitu každé jedné tašky, a naopak takový, u kterého je lepší materiál na střechu nekupovat vůbec.

Kvalitu střechy by měl každý výrobce garantovat zárukou. Někteří nabízejí až 30letou, což je jasný ukazatel dobré tašky. Pozor na to, že pokud chcete v budoucnu záruku i uplatnit, musí být střecha instalována podle pokynů výrobce.

Prosklená stěna 

Na tomto jsem trvala a jsem ráda, že jsem neustoupila, protože momentálně máme hrubou stavbu a jednu část obývacího pokoje prosklenou odspodu nahoru s výhledem na zahradu. Byl to vždy můj sen a výsledný efekt je nádherný.

Zahrada jako na dlani, přičemž když budeme dělat posezení s přáteli, budu moci díky otevřenému obýváku servírovat na terase. Nemluvě o tom, že se díky tomu prosvětlil celý prostor obývacího pokoje.

Doporučuji vám, abyste k tomuto účelu zvolili sklo, které tlumí hluk. Možná se vám to na začátku nezdá, ale sklo není stěna, a proto mohou zvenku vnikat rušivé vlivy.

Z druhé strany jsem četla, že takový otevřený prostor není vhodný pro každého, a přece jen někdy člověk potřebuje vytvořit iluzi stěny. Proto jsme se s manželem rozhodli dát nainstalovat i venkovní žaluzie. Takže ty mohou být podle potřeby staženy a chránit například před sluncem nebo nechtěnými vnějšími vlivy.

Podlahové topení

Je to moderní způsob vytápění domu a v současnosti i velký trend. My jsme se pro podlahové topení rozhodli zejména proto, že se jedná o úsporný způsob vytápění. Také jsem četla, že tímto způsobem jsou místnosti vytápěny rovnoměrně, a také se mi osobně líbí, že v pokojích rušivě nepůsobí radiátory.

Například do koupelny jsme však jeden žebříkový radiátor dali, aby se na něm mohly sušit ručníky.

Jako výhodu vidím i to, že když nám bude po podlaze chodit malé dítě, tak ta podlaha nebude studená. Kromě toho jsem se dostala i k informaci, že podlahové topení je zdravější, a to už jen proto, že nemáte žebřiny radiátoru, na kterých by se usazoval prach.

My jsme zvolili teplovodní podlahové topení, protože je levnější oproti elektrickému. Celý náš dům bude pracovat na bázi ohřívání vody plynovým kotlem. Kromě toho jsem se dočetla, že teplovodní topení oproti elektrickému má delší setrvačnost, protože teplá voda se ochlazuje pomalu. 

Zahradní jezírko s koi kapry

Těší mě, že konečnou podobu zahrady nechal manžel na mně. Já osobně jsem vždy toužila po zahradním jezírku. Myslím si, že voda vytvoří v zahradě nový ekosystém a dodá jí i pěkný vzhled. Mám známého s jezírkem, kterému na něj chodí kachny. Zahrada díky tomu ožila.

Četla jsem, že u jezírka hodně závisí zejména na výkopu a fólii, která se má následně umístit na spodek. Také mě zaujala informace, že pokud jsou živočichové a rostliny v jezírku v rovnováze, tak ji umí udržet.

Já plánuji do jezírka koi kapry. Jde o vyšlechtěný druh kapra, který je typický nádherným pestrobarevným zbarvením. Tomuto druhu kaprů je třeba věnovat péči, ale věřím, že při promyšleném ekosystému se jim v zahradním jezírku může dařit. To však musí být dostatečně velké.

U těchto okrasných kaprů je prý třeba myslet zejména na kvalitní filtraci.

Četla jsem také, že po čase si kapři oblíbí člověka, který je chodí krmit, a že se dokonce nechají pohladit. Krmivo pro koi kapry by mělo mít více tuku než bílkovin a ještě by měli být dokrmováni vitamíny, přičemž četnost krmení je třeba přizpůsobovat teplotě vody.

Doufám, že tento můj blog byl pro vás užitečný a dozvěděli jste se něco nového. Také vám doporučuji, pokud stavíte nebo přestavujete starší dům, vyhledat si na internetu více informací, které jsou snadno dostupné.

Nám s manželem to pomohlo při výběru toho, co v domě chceme nebo nechceme mít. Získali jsme tak představu a umíme ji i lépe sdělit stavbyvedoucímu. Přeji vám při stavbě hodně štěstí.